CZAS: 18.04.2015

g. 18.00 - 19:30    I  ROZMOWA
g. 19.30 - 20.00   VIDEOPERFORMANSE 
g. 20.00 - 21.00   II ROZMOWA

MIEJSCE:

FEMINOTEKA ul. Mokotowska 29a

SYTUACJA NIEPEŁNOSPRAWNEJ KOBIETY NIEHETERONORMATYWNEJ łączy trzy wykluczenia - ze względu na płeć, sprawność, orientację seksualną - które "krzyżują się, splatają, tworząc w przypadku każdej osoby nowy system", czyli bardzo indywidualną historię.
Zależy nam, żeby każda taka historia zachęciła do refleksji: nad niepełnosprawnością, która nie koniecznie wiąże się białą laską, aparatem słuchowym, kulami czy wózkiem inwalidzkim i jest zazwyczaj dominująca względem płci i orientacji; nad kobiecością, bo "klatka płci" oznacza co innego dla kobiet niepełnosprawnych niż pełnosprawnych,
i nad orientacją seksualną, która zwykle rozpływa się w stereotypowym myśleniu o aseksualności osób niepełnosprawnych.











ROZMOWY

CZAS. 18.04.2015
g. 18.00 - 21.00 / Feminoteka

Do tego spotkania większość z nas jest nieprzygotowana, dajmy się więc poprowadzić naszym gościniom - rozmówczyniom i artystkom, które pomogą nam odpowiedzieć na wiele pytań, m.in. na pytanie, czy życie w wykluczeniu krzyżowym musimy nazwać życiem w potrzasku?

ROZMOWA I. Sławomira Raczyńska / Paulina Szkudlarek
Kulturoznawczynie zainteresowane krytycznymi teoriami seksualności, weryfikujące je aktywnie na polach własnej nieheteronormatywności i doświadczeń z niepełnosprawnością. Publicystki i formalnie niezrzeszone współpracowniczki organizacji i grup działających na rzecz różnorodności płciowej.

ROZMOWA II. Aneta ze Stowarzyszenia Strefa Wenus z Milo/Agnieszka Małgowska



KŁOPOTLIWE PERFORMANSY? VIDEO/ŚWIADECTWA.

CZAS. 18.04.2015
g. 19.30 - 20.00 / Feminoteka

Bywa, że sztuka konfrontuje nas z trudnymi tematami, do których należy niepełnosprawność. Od razu rodzą się pytania: kto może taką sztukę tworzyć i w jaki sposób, jak jest ona oceniana? Jako dzieło interwencyjne czy komercyjna prowokacja? Jak czują się widzowie, którzy obcują dziełem, które porusza kwestie niepełnosprawności. Kiedy budzi to słuszne lub niesłuszne oburzenie, kiedy reakcja jest wynikiem nieoswojenia z tematem, kiedy wykorzystanie motywu jest "chwytem" marketingowym? Zachęcamy do obejrzenia kilku propozycji artystycznych, tworzonych przez niepełnosprawne kobiety albo kobiety pełnosprawne, wykorzystujące akcesoria kojarzone z niepełnosprawnością. Przyjrzyjmy się pomysłom artystek i swoim uczuciom podczas videoprojekcji.



                    

REKLAMÓWKA


VIDEOŚWIADECTWA: H. Keller & A. Sullivan,
S. Kowalski & K. Thompson, I. Morska & L.M. Lamar