CZAS: 21.02.2015

g. 11.00 - 16:00   WARSZTAT
g. 19.00 - 21.00   PANEL DYSKUSYJNY

MIEJSCE:

FEMINOTEKA ul. Mokotowska 29a



PRZEMOC - SEKSIZM - KONFLIKTY - WYKLUCZENIA wśród kobiet nieheteronormatywnych.

Na to mamy cztery ściany i sufit, aby brudy swoje
prać w domu i aby nikt o nich nie wiedział.
Rozwłóczyć je po świecie to ani moralne, ani uczciwe.


Tak mawiała pani Dulska, ale my dulszczyzny nie chcemy i podejmujemy próbę publicznej rozmowy o trudnościach,
jakie mają kobiety nieheteronormatywne we wzajemnych relacjach, we wspólnym działaniu. Chcemy przyjrzeć się temu z różnych perspektyw, wskazać problemy, zastanowić się nad przyczynami,. Ale nie będziemy tylko mówić, z niewygodnymi pytaniami, uczuciami zmierzymy się "twarzą w twarz" podczas warsztatu. Co osiągniemy? Zobaczymy...




WARSZTATY

CZAS. 21.02.2015
g. 11.00 - 16.00 / Feminoteka
PROWADZENIE Marta Sokołowska-Mróz

W żadnym środowisku nie jesteśmy wolne od uprzedzeń i problemów w komunikacji, niezbędnej we współpracy. Warsztat ten ma posłużyć zdefiniowaniu trudności, jakie niekiedy uniemożliwiają porozumienie oraz stworzeniu dobrej atmosfery do dialogu miedzy kobietami nieheteronormatywnymi.
Warsztat składa się z dwóch modułów:

MODUŁ 1
Przyjrzymy się portretom kobiet nieheteronormatywnych z różnorodnych środowisk - w różnorodności siła, ale i także zarzewie konfliktu. Następnie na tej kanwie zdefiniujemy trudności i propozycje rozwiązań. Formuła ćwiczenia może posłużyć w analizie indywidualnych problemów, czy tych dotyczących organizacji, w jakich wiele kobiet działa
i szerzej - w społeczności, w jakiej na co dzień funkcjonują. To narzędzie, które może wnieść nowy sposób myślenia tam, gdzie spotykamy się z murem czy impasem.

MODUŁ 2
Zrobimy wspólnie zbliżenie na jeden konkretny problem i za pomocą proponowanego narzędzia pozwolimy sobie na poznanie wielu perspektyw. Żeby dialogować - trzeba rozumieć, żeby rozumieć - trzeba uczciwie nazwać rzeczy po imieniu.

PANEL DYSKUSYJNY

CZAS. 21.02.2015
PROWADZENIE Agnieszka Małgowska
CZAS. g. 19.00 - 21.00

GOŚCINIE

NATALIA JUDZIŃSKA - studentka kulturoznawstwa Europy Środkowo-Wschodniej, współpracowniczka Zespołu Archiwum Kobiet: Piszące IBL PAN, członkini i ex-członkini kolektywów i grup m.in. feministycznych i queerowych, entuzjastka kobiecej sceny punkowej.
MARTA SOKOŁOWSKA-MRÓZ - streetartowiec, trenerka dramy stosowanej, socjoterapeutka.
ANNA ZAWADZKA - doktor socjologii, adiunkt w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, redaktorka pism Studia Litteraria et Historica oraz Bez Dogmatu, reżyserka filmu dokumentalnego Żydokomuna

Wspólnie zastanowimy się, co "dręczy" kobiety nieheteronormatywne? Co nas dzieli - jakie sytuacje, tematy, poglądy? Jakie tworzymy grupy i jak one funkcjonują? Jakie budujemy relacje i "atmosfery"? Czy to, co nazywamy przemocą, wykluczeniem, wdziera się miedzy nas? Czy uczymy się nowych sposobów komunikacji, czy może pod pozorem zmian powtarzamy znane schematy? Czy znamy sposoby rozwiązania tych trudności? Czy jednak jednorodność środowiska i siostrzeństwo to utopia? A może jeszcze inaczej - to spotkanie jest wynikiem polskiego "maruderstwa", bo umiemy ze sobą rozmawiać i współpracować..

REKLAMÓWKA


WYWIAD z Magdaleną Grabowską i wizualizacja fragmentu tekstu Anny Zawadzkiej