CZAS: 17.01.2015

g. 17.00 - 18:45   WYKŁAD
g. 19.00 - 20.30    WARSZTAT

MIEJSCE:

FEMINOTEKA ul. Mokotowska 29a



CZY ZNAMY KOBIETY NIEHETERONORMATYWNE W CZASACH MINIONYCH?
Kim były, jak żyły, co właściwie o nich wiemy? Czy wśród pisarek, nauczycielek, naukowczyń, żon i córek
były kobiety nieheteroseksualne?

Wszystkie te pytania sprowadzają się do jednego - czy warto mówić o historii kobiet nieheteroseksualnych?
Na kartach podręczników zapisana jest historia jednolita, monolityczna, spójna i jednocześnie nieuwzględniająca całej różnorodności głosów. W historii tej brak miejsca dla lesbijek, transeksualistek, biseksualistek.
I w opozycji do tej właśnie historii potrzebna jest alternatywa - narracja o życiu, zmaganiach, triumfach i porażkach kobiet z minionych epok, by inspiracją dla przyszłości mogła być przeszłość.




WYKŁAD I DYSKUSJA

CZAS. 17.01.2015
g. 17.00 - 18.45 / Feminoteka
PROWADZENIE Agnieszka Weseli/Furja

Porozmawiajmy o... Pol(s)ce. O tym, dlaczego oczekiwano, że będzie Matką i żoną. O tym, że czasami mogła jednak mieć przyjaciółkę od serca. O tym, dlaczego tak trudno znaleźć w polskich dziejach nieheteronormatywne kobiety. Dlaczego warto szukać. Jak można to robić. I do czego może się Pol(s)ce przydać historia krytyczna.

AGNIESZKA WESELI/FURJA, historyczka seksualności i gender. Prowadziła pionierskie badania nt. domu publicznego i homoseksualizmu w KL Auschwitz-Birkenau, a także nt. prostytucji, pornografii, wychowania seksualnego, obecności kobiet nieheteronormatywnych i osób trans w społeczeństwie i kulturze Polski, przemian norm i modeli seksualności (od poł. XIX do współczesności). Miłośniczka historii krytycznej. Edukatorka seksualna. Feministka, aktywartystka kłirowa. Czyni kolektywnie (Porozumienie Lesbijek (LBT), Manify, UFA, POMADA,
Dni Cipki) + indywidualnie.


WARSZTATY

CZAS. 17.01.2015
PROWADZENIE Agnieszka Wiciak/Ewa Ratyńska
CZAS. g. 19.00 - 20.30

Podczas warsztatu wspólnie postaramy się zapełnić lukę, jaka istnieje w wiedzy nad dziejami kobiet nieheteronormatywnych. Postaramy się np. stworzyć projekt broszury, przewodnika lub rozdział do podręcznika szkolnego o kobietach nieheteronormatywnych w historii.


REKLAMÓWKA

WYWIAD z prof. Anną Landau-Czajką