CZAS: 7.11.2015
g. 18:00 - 18:30 FILMY
g. 18:30 - 21:00 ROZMOWA z Małgorzatą Dobrowolską i Magdaleną Juszczyk
MIEJSCE: FEMINOTEKA ul. Mokotowska 29a>
Już jako małe dziecko zadawałam sobie pytanie, dlaczego kobiety nie mogą przyjąć święceń kapłańskich i sprawować ważnych funkcji w kościele. Jako dorosła kobieta poszukuję drogi własnego rozwoju duchowego i uważnie przyglądam się temu, co dzieje się na około. Na naszych oczach zachodzą ogromne zmiany. Największe religie świata przechodzą transformacje, otwierając swoje patriarchalne struktury na kobiety. Obserwowanie tego procesu jest moją pasją. Postanowiłam wyruszyć w podróż i dokumentować kobiecą duchowość coraz wyraźniej zaznaczającą swoją obecność na świecie. Owocem tych poszukiwań są dwa krótkie filmy dokumentalne.(Małgorzata Dobrowolska)
BIOGRAMY
MAŁGORZATA DOBROWOLSKA. Absolwentka psychologii oraz technik multimedialnych. Zawodowo zajmuje się grafiką, jednak to film jest dla niej najbardziej pełną wypowiedzią.
Ma na swoim koncie kilka etiud filmowych oraz wideoartów. Aby w świecie była równowaga stara się tworzyć filmy według manifestu Doris.
MAGDALENA JUSZCZYK. Absolwentka prawa oraz studium fotografii. Studiowała także dziennikarstwo w Laboratorium Reportażu UW. Z zawodu jest prawniczką, z pasji podróżniczką, fotografką oraz operatorką filmową.
FILMY
CZAS. 07.11.2015
g.18.00-18.30
Pęknięcie na ścianie. Buddyjski klasztor kobiecy w Tajlandii oczami Europejki
Reż. Małgorzata Dobrowolska, 2015, 10 minut
Klasztor Songdhammakalyani jest pierwszym współczesnym kobiecym klasztorem w Tajlandii. Mieszka w nim kilkanaście wyjątkowych kobiet, które mimo tego, że oficjalna sanga Tajska nie uznaje ordynacji kobiet, przyjęły święcenia. Opatka klasztoru - Dhammananda Bhikkhuni, jest pierwszą współczesną Tajką, która w 2003 roku otrzymała pełne święcenia na mniszkę buddyjską w tradycji Therawady.
Ten krótki wideo esej jest próbą oddania atmosfery klasztoru oraz zwyczajów, jakie w nim panują.
Moje miejsce. Film o kobiecie pastorce w Norwegii.
Reż. Małgorzata Dobrowolska, 2015, 15 minut
Główną bohaterką filmu jest pastorka, pracująca w jednym z kościołów na obrzeżach Oslo.
Film jest próbą odpowiedzi na pytanie o miejsce kobiety w kościele. Protestancka interpretacja Biblii zostaje zderzona z zupełnie odmiennym katolickim podejściem.
W PRZYGOTOWANIU
Mistrzynie życia duchowego - Buddyzm. Sri Lanka. Rewolucja.
Reż. Małgorzata Dobrowolska
Łzy napłynęły mi do oczu, kiedy uświadomiłam sobie, że osiągnęłam to do czego aspirowałam przez wieki w samsarze. Otrzymanie święcenia jako pierwsza bhikkhuni po prawie tysiącletniej przewie w ordynacji kobiet na Sri Lance.- mówi Bhikkhuni Kusumy, która w 1996 roku została wyświęcona na mniszkę.
Czego my żyjący w katolickiej Polsce, gdzie kobieta nie może otrzymać święceń kapłańskich, możemy nauczyć się od mniszek na Sri Lance? W filmie chcemy przyjrzeć się bliżej temu zjawisku, jakim jest ordynacja kobiet. Co się stało, że ta tradycja wygasła, a teraz się odradza? Czy i dlaczego ludziom potrzebne są kobiety w duchowieństwie? Interesuje nas również pokazanie życia w buddyjskim klasztorze kobiecym oraz refleksja nad podstawowymi założeniami filozofii buddyjskiej.